Výlet VSB po keltských památkách v okolí Březnice a Blatné
1. VSB (Volné sdružení badatelů)
Vyrazili jsme na další výlet Volného sdružení badatelů, tentokráte směrem od Prahy jižním.
Sraz byl v 9 hodin před kostelem sv. Františka a Ignáce v Březnici. Já vyrazil radši dříve a tak jsme s Dědou P. vystupovali z auta už deset minut po osmé. Šli jsme se tedy podívat na zámek a po návratu již se Volné sdružení badatelů začalo sjíždět. Vyrazili jsme směren na Blatnou a my s Dědou P. začali poznávat trasu, kterou jsme před dvěma lety absolvovali s kočovným divadlem poutníka Hrocha. No vzali jsme to trochu oklikou a dorazili jsme na nádherné místo, snad keltské kultovní. Podle jiných novodobě postavená poustevna (v odkazu vyhledejte Hostišovice) na přelomu 18. a 19. století. Podle Dr. A. Bauerové se jedná o stavbu keltskou nebo alespoň podstavec, na které stojí, je keltského původu. Má totiž zvýrazněné rohy, což je typicky keltský znak. V nedalekém okolí se nachází v roce 2001 opětovně vztyčený menhir (druhý největší v republice) a možná obětní či věštecký kámen s miskovitými prohlubněmi.
Po ukončení průzkumu jsme se vydali poobědvat do hospůdky u Bírhanzlů v Drahenicích. Tady se podával guláš a pro mě knedle s vejci, což mi mnozí záviděli. Já si dal dvakrát. Potom se vyprávělo. Anička Bauerová řekla něco o místních keltských pamětihodnostech, Dana Frantálová o podezření, kdo vlastně straší na Březnici a p. Jiří Svoboda něco o změnách klimatu i o smírčích a formanských křížích. Formanské kříže byly takové předobrazy dopravních značek ve středověku. Na těchto křížích byla zobrazena ještě tzv. čuba (brzdící kláda kterou hodili formané před zadní kola vozu a tím brzdili), takže ty kříže i s čubou trochu připomínají kříže pravoslavné. Probralo se toho mnohem více, např. to, že o břehy řek se dříve starali mlynáři a to dobře, nebo že firma bří Kleinů stěhovala kámen – Bradáč z pilíře Juditina mostu do navigace u mostu Karlova a zachovala při tom přesnou výšku, i když historikové později tvrdili opak, nebo to že z názvu pro svatyni – NEMETON snad vznikly názvy Náměšť, Neumětely. Každé vyprávění jednou končí a my měli nabitý program.
Přesunuli jsme se do Bělčic, kde sídlí skláři Vlasákovi, kteří vyrábí repliky historického skla. Tady jsme pořídili dárky pro své blízké a kamarády. Předposlední cílem byl Kostel sv. Voršily v Újezdci. Nakonec jsme navštívili keltské valy u obce Záhrobí. Ze čtyř valů zůstaly zachovány jen dva. Sběrači mezi námi se pak vrhli do brázd mezi řádkami brambor a sbírali keltské střepy. Děda P. našel nejhezčí kousek, zdobený vrypy.
Výlet VSB se velmi vydařil a musíme poděkovat D. Frantálové s E. Pavlasovou, kteří ho pro nás perfektně připravili.
Zbultran
Nepřehlédněte
Koukněte na autora na akupunktuře.