Santorini 2011
1. Santorini 2011
Letošní dovolenou jsme strávili na řeckém ostrově Santorini (název vznikl z italštiny ze spojení Svatá Irena). Dříve se mu říkalo i Théra. Ostrov sopečného původu byl původně kulatý (Strongili) a před 5 tisíci lety se tu usadili první obyvatelé – mínojci (jako ti na Krétě). Kolem roku 1650 př.n.l. sopka vybuchla a vytvořila se obrovská kaldera místy až 400 m hluboká. Do atmosféry bylo vyvrženo takové množství sopečného prachu, že to údajně znamenalo ochlazení celé zeměkoule o 10 stupňů. Následkem výbuchu vzniklá vlna tsunami těžce zasáhla Krétu a Izrael a zničila Minojskou kulturu na Krétě. Možná, že ostrov Santorini byl původní Atlantidou.
Zájezd jsme koupili od Firotour a trochu jsme znejistěli, když nám 4 dny před odjezdem nepřišly na mail slíbené instrukce. Po čtyřech hodinách pokusů o komunikaci jsem pokyny dostal. Ubytování bylo stísněné. Majitelé penziónu Mark & Joanna zřejmě přišli na nápad, že větší studia je možné přepažit příčkou a prodat dvakrát. Jen to zapomněli promítnout do evakuačních požárních plánů vyvěšených na dveřích studia.
Pláž v Perise byla typická sluněčníková tedy nic pro mě. Naštěstí jsem měl nastudováno, kam se dá jít opalovat bez plavek. Nejhezčí byla pláž Vlychada. Na Red Beach bylo tolik lidí, že na nějaký nudismus se nedalo ani pomyslet, ale jezdili z ní lodičky na maličkou Bílou pláž – video, která byla také velmi hezká.
Všem doporučuji lodní výlet kalderou (video1) s prohlídkou sopky (video2) Nea Kameni a koupáním v horkých pramenech (video3). Dále je třeba vidět vesničku Oia (čti Íja), hlavní město Fíra, kde jsou umístěna musea a vnitrozemské městečko Pirgos (video4). Nejvyšší hora je Profitis Ilias (video5), ale dá se tam dojet autem, takže pocit ze zdolání to značně snižuje. Na jihozápadním cípu ostrova je maják Mavro Vuono (video6, video7).
Santorini je ostrov vína. Je tu množství malých rodiných vinařství, kde můžete zastavit a ochutnávat. Je zde specielní vinařská stezka s 13 degustačními místy. Navštívili jsme ale jen 2 z nich. Lépe by se ochutnávalo se znalci vín z Hrošího klubu. Víno se pěstuje v takových věncích, hrozny jsou uprostřed a tak jsou chráněny před větrem. Pěstují se zde odrůdy Assyrtiko, Athiri a Aidani. Assyrtiko se prodává jako jednoodrůdové, má přijemné svěží citrusové aroma a poměrně intenzivní minerálnost. Nykteri je směskou všech tří odrůd hroznů a název prý vznikl podle způsobu výroby, má být z hroznů, které se ve dne sesbírají a v noci lysují. Chutnalo nám víc než Assyrtiko. Asi nejznámější je desertní Vinsanto, které zraje různou dobu v dubových sudech a od délky zrání se odvíjí i cena (17 – 47 euro). Vysoké cukernatosti se dosahuje tím, že hrozny se asi 10 dní suší a fermentují rozložené na sítích přímo na vinicích. V největším vinařském družstvu Santovines jsme ochutnali 6 vzorků vína, z nichž 3 byly průměrné a tři nadprůměrné. Ochutnávka je placená, těch 6 vzorečků se sýrem stálo asi 12 euro. Chystal jsem se koupit nějaké lahve Vinsanta na letišti v Duty free shopu. Bohužel Vinsanto tam neměli a navic všechna ostatní vína byla tak o 20% dražší než v normálním krámu. Musím se přiznat, že mě to značně rozladilo, protože tím pádem jsem si o tom jak chutná Vinsanto 8 Years Aging mohl jen přečíst. Na druhou stranu mám alespoň další důvod na Santorini znovu vyrazit i s přáteli.
Památkám na Santorini se věnuji zde: Santorini – prehistorické museum ve Fiře
Zbultran
Nepřehlédněte
Koukněte na autora na akupunktuře.