Zbultran

logo

Izrael 2016 - pátý den

Damascénská brána asi před 100 lety

Damascénská brána asi před 100 lety

Po snídani jsme vyrazili do Rockefellerova Archeologického Musea. Před rokem jsme se tam nedostali, protože jsme narazili na jediný den v týdnu, kdy bylo zavřeno. Proto jsme si nyní otevírací dobu předem ověřili na webu. Šli jsme na Jaffskou třídu, pak přes „polštářové“ náměstíčko a pak kolem Jeruzalémského lva doleva dolů podél tramvaje. Minuli jsme Damašskou bránu a dvě arabská autobusová nádraží po levé straně. U toho druhého je skála připomínající lebku, kde protestanti rozpoznali svojí Golgotu. Teď ale není čas, spěcháme dále. Museum je otevřené a nic se neplatí. Kdo vyrazí do Jerusaléma a má půl dne času, neměl by si ho nechat ujít. Podívejte se na obrázky:

Vraceli jsme se po arabské straně ulice, ale bylo to v pohodě. Všude byla spousta Izraelských vojáků a působili preventivně. Nikdo nedělal problémy a neplival nám pod nohy jako minule. Vlezli jsme i na nádraží s evangelickou Golgotou, ale vstup je prý od toho druhého nádraží. To jsem se samozřejmě dozvěděl až doma. Přes Damašskou bránu jsme došli až k Chrámu Božího hrobu. Tam byla spousta lidí. Cestou jsme se ještě stavili na třetím zastavení Kalvárie koupit křížky Hrochovi a dědovi Prokopovi. Podle průvodce jsme vylezli i na střechu kaple Sv. Heleny, kde sídlí kostel Etiopské církve, která kdysi nezaplatila nájem a tak jí z Chrámu Božího hrobu vyhodili. Pokračovali jsme k Západní zdi ven přes Hnojnou bránu. Nakoukli jsme okénky do Davidova města, ale dovnitř jsme nešli. Dnes už jsme měli vykopávek dost.

Sešli jsme k Hrobkám mudrců a kolem luxusních záchodků vyšli nahoru do Getsemanské zahrady. Naproti jsme si prohlédli pravoslavný Chrám Nanebevzetí Panny Marie i údajnou jeskyni, kde Jidáš zradil Ježíše. Potom jsme hledali Lví bránu a našli jsme ji a octli jsme se znovu na Via Dolorosa. Ale už jsme toho měli dost a vrátili jsme se domů. Jirka uvařil špagety a protože neměl cedník musel je chladit studenou vodou a rukou vyndavat do talíře. Dali jsme víno, Jirka něco přečetl a šli jsme spát.

Přechod na šestý den.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

so 30. března 2019

Hurá, v sobotu 30. března 2019 se koná 53. ročník Puchodu za Rumcajsem. Zůčastníme se? Trasy 11, 24, 35 a 50 km. Podrobnosti zde na stránkách KCT Jičín.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Uskutečněné výlety