Zbultran

logo

Naxos 2017

Naxos - Portara

Naxos - Portara

Letos (2017) jsme vyrazili na nám zatím neznámý ostrov Naxos. Bydleli jsme v penziónu Plaka 1, který je součástí stejnojmenného kempu. Cestovali jsme s naší oblíbenou cestovní agenturou Talent travel. Cesta na ostrov byla poněkud obtížnější než jsme byli zvyklí. Letěli jsme asi v 10 hodin a ubytovaní jsme byli až v deset večer. Nejdelší byl lodní trajekt z Mykonósu, vlastně čekání na něj (cca 6 hodin). Ale koupili jsme si řecké víno, chléb a tzatziky a dalo se to snést.

Ostrov Naxos jsem si vybral i proto, že je součástí Kyklad a dá se z něj jet na ostrov Délos, což je jedna velká archeologická památka. Hledal jsem, jak se tam samostatně dopravit a vypadalo to špatně, trajekty byly vyprodané dlouho dopředu a na ostrově zavírali v 15:00 hodin, takže se to vlastně nedalo stihnout. Naštěstí místní cestovky pořádaly samostatné výlety (výlet na Délos společně s návštěvou Mykonósu) a tak jsme se tam za 50 Euro/osoba vypravili. Délosu je věnovaná samostatná reportáž – bude zde.

V kempu bydleli černí muslimští migranti, což bylo poznat podle modliteb na modlitebních koberečcích směrem k Mekce a toho, že se jednalo o samé mladé muže. Problémy jsme s nimi neměli, jen chodili z okolních dun očumovat nudistickou pláž. Restaurace v kempu byla také slušná, párkrát jsme tam byli. I krámek byl zásoben základními potravinami, ovocem a zeleninou. Před kempem byla zastávka místního autobusu, který jezdil do hlavního města Chóry za 2 eura. Lístek však bylo potřeba zakoupit předem v obchůdku. V Choře je k vidění Benátský hrad s archeologickým museem, starověká brána zvaná Portara (pozůstatek nikdy nedostavěného chrámu boha Apollóna).

Na ostrově je několik tzv. Kourosů, kamenných soch mladíků, z nichž nejznámější je nedaleko vesnice Apollonas. Je to 11 metrů dlouhá socha boha vína Dionýsa, ležící na mramorovém podkladě, pochází z roku 680 př. n. l. Zjišťovali jsme pronájem auta, ale nakonec jsme se rozhodli pro výlet s průvodcem – naším delegátem za 33 Eur na osobu. V rámci výletu jsme navštívili také rekonstrukci Deméteřina chrámu z roku 530 př. n. l., hrnčířskou dílnu v Damalas, nejstarší kostel Panagia Drosiani ze 4. stol., z autobusu jsme viděli smirkové doly. Ve vesničce Chalki jsme navštívili místní likérku Vallindras a ochutnali i její výrobek, likér Kitrón, který se vyrábí z listí ovoce kitrón, což je něco mezi citronem a grepem. Z plodů se pak dělá speciální místní marmeláda.

Fotografie jsou k vidění zde.

Fotky z musea v Chóře na Naxu jsou v samostatné galérii tady.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

st 26. prosince 2018

Tak se nám pomalu blíží konec roku a tak vypisuji již 13. ročník pochodu z Valečova do Valečova. Dříve jsme zvládli delší trasy, ale protože jak říká DP, v zimě je třeba trasu násobit dvěma, asi půjdeme zase klasiku. Loni jsme šli podle této mapky. Je to do 10 km. Sraz tedy nejspíše na Štěpána v 9:00 na parkovišti pod Valečovem.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček