Zbultran

logo

XXI. Putování po archivních sklepích 2018 Znovínu

Ředitel Znovínu p. Vajčner

Ředitel Znovínu p. Vajčner

Tak tu máme další, tentokráte již 21 putování po archivních sklepích Znovínu. Už přihlašování bylo problematické; byl takový nápor, že po 5 minutách byly termíny naplněné a museli jsme čekat na druhé přihlašovací kolo od 18 hodin. Potom jsme se špatně domluvili, někdo ochořel na poslední chvíli a nakonec jsme jeli skoro každý sám. V našem termínu jelo 913 putovníků a celkem cca 8.500 lidí.

Naše cesta začala v Sedlešovicích, pak jsme se přesunuli do sklepa Louckého kláštera. Další zastávka byla ve Strachoticích. Zavítali jsme i na vodní mlýn Ve Slupi. Přes Jaroslavice jsme pak dojeli do Přímětic, kde naše pouť končila.

Doprovázel nás ředitel Znovínu Ing. Vajčner a připravil si opravdu pěkné a zajímavé vyprávění. S Petrem si zavzpomínali na počátky Putování, kdy se jezdilo jedním autobusem, který nebyl ani plný. Jinak vína nám připadala taková průměrná (včetně mladých Martinských), dobrá ,ale ne mimořádná. Možná je to tím, že Znovín má z celkového vlastnictví 500 ha vinic 250 ha na hustopečsku a tamní vína mi až tak nechutnají. Ale možná je to jen tím, že ta znojemská jsem začal pít dříve a tak nějak jsem si na jejich chuť, mineralitu a terroir zvykl.

Zajímavý je nový poznatek, že muži po padesátce pijící víno se dožívají v průměru o 12 let více, ženy dokonce o 14 let. Odkaz je zde.

Vinná réva letos (2018) začala kvést už kolem 20. – 25. května, což je dříve než v Bordeaux. Průměrná cukernatost hroznů byla 22° NM.

Všechna Mladá Znovínská vína obdržela certifikaci a mohou být prodávána jako Svatomartinská. Bílé je tradiční Muller Thurgau z Hustopečska č.š. 8304. Víno mělo zvláštní dochuť, jako by vystupovala ostřejší chuť alkoholu. Růžové bylo Zweigeltrebe zase z Hustopečska č.š. 8305, trochu po lesních jahodách. Dozvěděli jsme se, že z této odrůdy se smí dělat Svatomartinské jen růžové, ale ne už červené, neboť je to málo česká odrůda. No kdo tohle vymýšlí? Červené Svatomartinské bylo připraveno z hroznů Svatého Vavřince č.š. 8306. Připomnělo mi to vína, pro které jsme jezdili na Moravu někdy před 30 lety. Kompletní odkaz na Svatomartinská vína ročníku 2018 je zde.

Při ochutnávce Chardonay se pan ředitel rozpovídal o akci BBC (Bring Back The Chardonay). Už není až tak moderní všechna vína dlouho „barikovat“.

A úplně na závěr, pár vín která nás mile překvapila. V první řadě je to slámové Rulandské šedé 2013 ze Stošíkovice na Louce, vinice u Tří dubů č.š. 3100, bombónek plný chuti (a to lidé, co mně znají vědí, že sladká vina nevyhledávám). Potom Ryzlink Vlašský 2016 ze Šobesu č.š. 6396, který mi chutnal více než před tím degustovaný Rýnský Ryzlink 2016 – Robinia Hustopeče, Na výsluní č.š. 6317 mnohokrát oceněný. Ze Stošíkovic na Louce z vinice u Tří dubů pocházejí hrozny na rovněž vynikající Tramín červený 2015 č.š. 5075

Pár fotek bohužel jen z mobilu je tady.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček