Zbultran

logo

Londýn 2019 - přílet

Tower Bridge

Tower Bridge

Dlouho jsme se chystali na výlet do Londýna. Před 2 lety jsme si ve směnárně vyměnili Libry a pořád to časově nevycházelo. Až letos se přiblížil Brexit a tak jsme byli postrčeni okolnostmi. Koupili jsme letenky od Ryanair a při zjišťování cen jsme vzali i letenku do Edinburghu, protože byla výhodná.

Cestě předcházela příprava: ubytování přes booking.com, informace o Londýně a Edinburghu. Dozvěděl jsem se, že v Londýně je vhodné pořídit si tzv. Londonpass. Pořídili jsme si ho na 3 dny. Je sice drahý, ale my tak za 125 liber získali vstupy v hodnotě za 300 liber. A když pak člověk předem neví, kam se mu vyplatí jít, zkusí to a peněženku už to tak nebolí.

Cesta Ryan Air letadlem byla rychlá, trvala 2 hodiny deset minut a to jsme ještě odečetli hodinu časového rozdílu, takže v půl 9. místního času jsme přistáli na letišti Standsted. Odbavení na letišti bylo pro nás s Petrou rychlé, měli jsme totiž pasy, tak jsme je přiložili na čtečku a byli jsme do Británie vpuštěni. Horší to měl Ivošek s Kačenkou, kteří cestovali na občanku a museli vystát obrovskou frontu na úředníka, který je zkontroloval ručně. Po vyzvednutí Kačenčina kufru jsme nastoupili do vlaku Stansted Express a ten nás cca za 3/4 hodiny dovezl na konečnou v centru Londýna.

Vystoupili jsme a hledali nějakou občerstvovnu, kde jsme při placení zjistili, že máme staré desetilibrové bankovky, ale že to není problém, že nám je vymění v bance. Nechal jsem tedy zbytek výpravy v buffetu a šel hledat banku. Nejprve jsem byl v krásném domě, který ale nebyl bankou, pak jsem prošel ještě 2 banky a dozvěděl se, že nám to vymění jen v Bank of England. Ta ale byla dost daleko a tak jsem se vrátil za ostatními. Ivoš zavolal na ubytování a tam nám řekli, že si klíče můžeme vyzvednout klidně hned. Také nám prozradili, že v celé GB stačí do navigace zadat poslední kód z adresy. Tedy když je v posledním řádku adresy: GB-London E1 6FQ, zadám do google map e16fq a navigace nás dovede před dům (naše Londýnská adresa). V Edinburghu jsme bydleli tady EH39GR . Klíče ale ještě k vyzvednutí nebyly a tak se šel Ivoš s Kačenkou projít a já s Petrou jsme šli hledat Bank of England. Používal jsem k tomu „chytrouše“, kterého mám sotva týden a neuměl jsem s ním. Navíc mezi mrakodrapy navigace fungovala jen občas. Ale centrální banku jsme po hodině našli a když jsem se dostal přes ostrahu, kterou tvořil číňan, který pořád opakoval „van poršn“, peníze jsem vyměnil. Zbývala nám hodina a tak jsme se šli podívat na Temži a pak se vrátili pro klíče. Držitelé klíčů nám už klíče vydali a my se ubytovali. V ulici byla výborná britská hospoda, kde jsme si dali pivo i cider. V hospodách mívají pivní bar a cider bar. V pivním baru jsou piva z keg a z cask, ta z keg jsou tlačená plynem a pasterizovaná, ta z cask se pumpují ruční pumpou a mají tedy méně CO2, jsou živá a mnohdy v hospodě ještě dozrávají. Na černé tabuli jsou piva popsaná a na konci je číslo (4,2; 5,3; 7,8). Mysleli jsme si, že to je cena, ale byl to obsah alkoholu. Cenu se nikde nedozvíte, až při placení. Pinta piva nebo cideru stojí něco kolem 5 liber a běžně se tu platí kartou.

Tady jsou fotky.

Tady je přechod na další den.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

so 27. dubna 2019

Půjde se v sobotu 27. dubna. Sraz na Smíchovském nádraží 8:30. Vlakem z Praha Smíchov v 8:46 do Loděnice 9:23. (Vlak z Plzně přijede v 9:34) Takže tu počkáme na bratra Petra. Je tu museum Ostře sledovaných vlaků, které se tu točily. Pak jdeme po zelené TZ ke Kapli sv. Antonína Paduánského se studánkou. Po zelené TZ se vrátíme na rozcestí s modrou TZ a pokračujeme po ní až na rozcestí se zelenou Bubovice – u lomu a po zelené na červenou Propadlé vody. Po červené TZ pak do Sv. Jana pod Skalou a pak Cestou Vojty Náprstka do Berouna na nádraží. Trasa na mapě – https://mapy.cz/s/3q5WH

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček