Zbultran

logo

Fair Trade na rakouský způsob

1. Hroch pózuje u automatu na čepování mlíčka, který objevila Petra

1. Hroch pózuje u automatu na čepování mlíčka, který objevila Petra

Při putování s Hrochem po Rakousku, Hroch odhalil automat na „férové“ mléko a „férová“ vajíčka.

Cestou do Gollingu jsme šli několikrát kolem statků na kterých byla upoutávka: „Férové mléko zde – litr za 40 centů“. Měli jsme ale pořád plnou láhev na vodu, až v Gollingu (možná vesnici před ním) jsme ji vyprázdnili a zároveř jsme se odhodlali si o férové mléko říct.

Tak jsme trochu volalli, klepali na dveře a nikde nikdo. Petru pak napadlo otevřít dřevčná vrátka a za nimi, světe div se, byl automat na mléko a vejce. Připadali jsme si trochu jako Borat v americe :-)). Mléko sice stálo oproti inzerované cenč dvakrát tolik, ale načepování do lahve od dobré vody jsme zvládli a mléko posléze hned vypili. Bylo skvostné.

Každý si asi nosí standardisovanou sklenčnou lahev na mléko, protože do plastové 1 a půl litrové se to čepovalo s jistými obtížemi. S automatem na mléko je tam i automat na vejce a zákazník si může vybrat ze dvou velikostí. Když začnou padat z automatu, chce to asi dobrý postřeh a značnou zručnost :-)). Samozřejmě si dělám legraci, jak funguje automat na vajíčka jsme nezkoumali.

Na tomto automatu je hezké, že dokonce i když je to mléko dražší než inzerované, stejnč je pořád levnější než krabicové v krámu. A i ten zemědělec určitě dostane nakonec víc. Doufám, že se to časem rozšíří i k nám.

Vzpomněl jsem si při tom i na Kačku a ostatní dobrovolníky, kteří se snaží ve svém krámečku v klubu Roxy v Dlouhé ulici 33 v Praze Fair Trade obchůdek provozovat.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

2. Fairové dojení do lahve od dobré vady.

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Různé články a povídání