Zbultran

logo

Keltové - výlet na rekonstrukci keltské vesničky v Prášilech

1. Budovaná vstupní brána klešťovitého typu

1. Budovaná vstupní brána klešťovitého typu

Podnikli jsme výlet do Prášil, malé vesničky na šumavč, kdese buduje historická rekonstrukce keltské vesničky s kléšťovou bránou a ukázkami řemesel.

Pro vytvoření této místní pamětihodnosti se rozhodli členové sdružení Keltoi pod vedením Vaška Horáka.

Když jsme do Prášil dorazili, byl jsem se ptát na keltskou osadu či archeoskanzen v informačním centru. Tam nám to místní občan vysvětlil, ale přidal k tomu i poznámku, že jim to nějak moc trvá.

Dorazili jsme na místo a hned jsme uviděli Vaška. Měli jsme stěstí, vyrazili jsme totiž na základě momentálního hnutí mysli. Byli jsme totiž na Škole staré hudby v Prachaticích a já si řekl, že Prášily nejsou od Prachatic zase až tak daleko, poslal jsem tedy Vaškovi SMS, zda tam někdo bude a byl, dokonce Vašek s dcerou a brigádníky. Naložil jsem tedy do auta i Moniku a její sestru Markétu a vyrazili jsme.

Vašek nám přiřadil průvodce Lukáše, studenta archeologie a odborníka a hlavně milovníka keltů. Vyprávěl zanícenč a my poslouchali a ptali se a diskutovali. Já byl nadšen z kléšťové brány, podle té se pozná, že opidum je keltské a ne slovanské či jiné. Na mnoha opidech jsme viděli zbytky brány, ale moc k poznání nebylo. Budovaná brána je podle zadní brány z Nevčzic a uprostřed je mohutný kůl, získaný díky včtrné smršti Kyril, který mohutný smrk vyvrátil. O ten kůl se bude opírat brána, naprosto nevyvratitelná. Však také Lukáš na kůl láskyplně hleděl a polácával ho. Byla to asi hrozná fuška ho usadit.Až bude brána hotová, bude to naprostý unikát.

Poté, co nám Lukáš vysvětlil do podrobností konstrukci valu včetně kamenné lícové strany a dřevčných roštů, nám ukázal i nádherný roubený srub, kde v zimě prováděl experimenty s přežitím a měřením teplot. Postup jeho stavby naleznete zde. Lukáš nás dokonce na naše naléhání pustil i dovnitř, kam prý „normální“ návstěvníci nesmí. Tak jsme byli jednou za VIP :-). Na závěr jsme vešli do rekonstruované stavby panského domu či svatyně podle nálezu z Mšeckých Žehrovic a zde jsme diskutovali o určení tohoto domu, pozůstatků kterých se u nás našlo jen 4 ks a také o výrobě železa, oceli a jiných věcech, až z toho začala Rora zívat.

Včtšinu prací hodlají nadšenci z Keltoi dokončit do 14 dnů, aby zde mohli slavit svátek Lughnasad. Držíme jim palce, ať se to podaří a všem doporučujeme návstěvu. Škoda, že to je z Prahy tak daleko.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

2. Student archeologie Lukáš jako průvodce
3. Pohled na budovanou bránu zevnitř
4. Dčvčata poslouchají odborný výklad
5. Detail valu kléšťové brány zezadu
6. Srub (ve štítové straně odvod kouře)
7. Detail střechy (rákos vázaný orobincem)
8. Svazky rákosu jsou vázané řemínky a ty jsou zamazané hlínou
9. Práce na stavbč finišují před nadcházejícím Lughnasadem
10. Přístřešky pro předvádění řemesel
11. Velký dům (možná svatyně, možná panský dům) - rekonstrukce podle nálezu z Mšeckých Žehrovic.
12. A uvnitř
13. Vašek (otec myšlenky archeoskanzenu)  s dcerou Apolenkou

Koukněte na autora na akupunktuře.

so 20. dubna 2024

A je to tady. Pokračujeme v tradici. Na Bacín vyrážíme v sobotu 20.4. 2024 vlakem z Prahy hl.n. v 8:45. V Zadní Třebani budeme v 9:22; v 9:33 přestoupíme do vlaku na Liteň, kde budeme 9:43. Následně vyrazíme na 10km okružní trasu přes Bacín a skončíme zase v Litni. Z Litně návrat (16:10, 16:19 / 16:32, 17:09) nebo pozdější (18:10, 18:19 / 18:32, 19:09). více

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Keltové