Zbultran

logo

Kelfalinia 2007 - Sv. Gerasimus a vinařský závod Robola

1. Klášter Sv. Georgiose (patrona ostrova)

1. Klášter Sv. Georgiose (patrona ostrova)

Prvním pořádným výletem na letošní dovolené na řeckém ostrově Kefalinia (Kefalonie) byla návstěva chrámu Sv. Gerasima (ochránce ostrova) a vinařského závodu Robola nedaleko.

Na ostrově je spousta pláží, ale to mi nestačí. Potřebuju vždy vidět i nějakou tu pamětihodnost a k tomu nutím i celou rodinu maje dobrý záměr, aby se také kulturně vzdělali. Tím jsem si letos vysloužil přezdívku despota.

Chrám svatého Gerasima je nový, jako většina budov na ostrově, který postihlo několik zemětřesení. Přestože, že se jedná o novostavbu, výzdoba stojí za návstěvu. Prohlédněte si radši fotografie než abych se to rozepisoval.

Ve vinařském závodě, kde se vyrábí poměrně chutné suché víno Robola, pořádají i ochutnávky. Ona se teda Robola vyrábí i jinde na ostrově, ale tahle je prý ta úplně nejrobolovatčjší. Přednost mají ale Ti kteří přijedou autobusem. Když jsme se dostali konečně na řadu i my, vyslechli jsme si naučený výklad. Průvodce nám na vinném hroznu vysvětlil, že z malých bobulí vína se dělá BIO víno (lahev asi za 8 eurošů) a z velkých speciální značka San Gerasimou. Trochu mne překvapilo to, že cestou do ochutnávkové místnosti jsem viděl, jak snědí chlapíci sypou obsah přepravek s hrozny do lisu aniž by nějak dělili kuličky na větší a menší.

Pak jsme mohli ochutnat. Lahve BIO vína a San Gerasimou však byly prázdné. Upozornil jsem tedy na to pána, co to měl na starost a vysvětlení mne dost překvapilo. Víno San Gerasimou prý stojí v Anglii 18 liber za lahev a prý ho pil v nejaké Bondovce James Bond a tudíž ho všichni kupují a chutnat se nedává. Kdybych prý byl James Bond, tak by mi ochutnat samozřejmě dal. Poté, co jsem si na prázdné lahvi od BIO vína přečetl jaký je obsah SO2, a ten pán tvrdil, že tam žádné SO2 není, jsem upustil i od požadavku, aby dal ochutnat BIO vína.

Jsem prostě zmlsán ochutnávkami ve firmě Znovín, kde každé víno o kterém se hovoří je i k ochutnání (nehledě na cenu). Probudil se však ve mne český furiant a šel jsem si lahev San Gerasimou koupit a nechal jsem si ji otevřít. Poté jsem chutnal právě tak, aby to ten pán viděl a dokonce jsem i pohostil německé turisty. No neudělal jsem dobře, víno bylo teplé a tak stálo za prd. Zbytek lahve jsem zašpuntoval a odvezl do apartmánu. Po vychlazení v lednici byl opravdu o něco lepší než „obyčejná“ Robola. Přesto si myslím, že když je ochutnávka, měli by dát ochutnat od každého, byť jen kapičku a nebo tam prostě ty lahve nevystavovat. Prostě jiný kraj, jiný mrav.

Ale abych jen nebrblal. Cestou z Robola závodu kolem kláštera Garasimou, jsem byl velmi potěšen přístupem ke stromům. Je zde totiž dlouhá alej a uprostřed je kruhový objezd. Neni tam ale križovatka, ten kruhový objezd byl postaven jen kvůli mohutnému stromu uprostřed silnice. A to je hezké, u nás by ho nejspíše porazili.

No a ještě vysvětlení k poslednímu obrázku. Možná se někdo zeptá proč je dopravní značka značící kruhový objezd prostřílená. Oni jsou totiž Řekové vášniví lovci a když se z lovu vrací neobtěžkání úlovkem, střílejí po všem, tedy nejčastějí po těch dopravních značkách.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

2. Uvnitř chrámu - pohled na čelní stranu
3. Detaily
4. Detail maleb
5. Detail maleb
6. Detail maleb
7. Detail maleb
8. Detail maleb
9. Detail maleb
10. Větší celek
11. Toto je vinařský závod, kde se vyrábí známé Kefalonské víno Robola
12. Bedýnky s vínem, které bude brzy lisováno na štávu (kolem poletuje spousta vos)
13. Sem opálení domorodci bedýnky s hrozny vysypou
14. Výklad k ochutnávce vín
15. Vlastní ochutnávka
16. S lahvi San Gerasimou (víno které vám nedají ochutnat)
17. Prodejna
18. Kruhový objezd stromu a prostřelená značka
19. Alej za kruhovým objezdem

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Uskutečněné výlety