Zbultran

logo

Lughnasad 2009 - v Nasavrkách

1. Plakát

1. Plakát

Občanské sdružení Boii připravilo keltskou oslavu léta – svátek Lughnasad.

Kamarád Janaka (zde jeho fotky), se kterým jsem byl před nějakým časem na výletě na opidu České Lhotice, mě pozval na tradiční letní keltskou akci – Lughnasad do Nasavrků. Jsou to takové keltské dožínky, poděkování za úrodu bohu Lughovi, který jí má tak nějak na starosti.

Akce začínala již ve dvě hodiny odpoledne a Janaka s Terezkou a Marií, přijeli včas a tak mohli vidět i příjezd kupecké karavany a program určený dětem. Jenže nám měla přiletět Rora z Řecka a my jí slíbili vyzvednout na letišti. Let se opozdil a tak jsme dorazili do Nasavrků někdy po páté hodině. Zjistili jsme, kde je plácek pro stany a začali stan stavět. Mezitím byl zahájen druidský obřad – ohňová oběť a tak stan musel počkat. Oheň byl zapálen pomocí ocílky a troudu. Musím říci, že druidovi Bavrosovi se to podařilo v rekordně krátkém čase. Obřadu se kromě něj zúčastnili ještě dva další druidové: Lunwer a ještě jeden mi neznámý druid, připomínající mi indianského šamana (asi hrou na buben). První část obřadu je tady – video1. Potom mohli obětovat i přihlížející, a to je tady – video2.

Potom začal večerní koncert, na kterém vystoupily skupiny Irish Dew, Roc´hann, Ríra a Jauvajs. Vstup na celý večerní koncert stál stovku a to mi přijde jako úžasná cena.

Já jsem se v průběhu vystoupení Irish Dew vytratil do keltské vesničky a tady jsem potkal kamaráda Buse ze skupiny Bójové a Ferguna. Poklábosili jsme, popili medoviny a zároveň nás pozval do německého skanzenu Gabréta, ležícímu kousek za hranicema, na další keltský svátek SAMHAIN. Uvidíme, jak vyjde čas. Taky jsme mluvili o keltském druidském obřadu a já se dozvěděl, že ten obřad, který se konal v šest, byl jen pro diváky a ten pravý, pro ty nejdrsnější skalní kelty, ten se bude konat za městem o půlnoci. Mám prý jít s nimi.

Nabídka byla lákavá, kdy se člověk na něco podobného dostane, jenže tu bylo i jedno proti, od půlnoci hráli Jauvajs a o ty jsem nechtěl přijít. V tu chvíli nastoupila slovenská skupina Roc´hann. Hrají hudbu z Bretaně, a je to vlastně taková slovenská obdoba českého Branu. A hráli s chutí, to se pozná, a mám to rád. A tak došlo k tomu, že přetahovali asi o třičtvrtě hodiny k malé radosti Jauvajsů, ale větší radosti mé. Na noční obřad jsem se tedy vypravil.

Někdy, odhadem asi kolem půl dvanácké (neměl jsem totiž hodinky, i když jsem se pořád díval na vstupenkovou pásku na levé ruce) se začali trousit keltové v plné zbroji. Mužové měli štíty, oštěpy i keltské meče, kultovní standardy s divočákem či koněm, rohy, na které pak cestou troubili. Pak jsme táhli městem a pak už v téměř naprosté tmě i za městem. Říkal jsem si, jaké by to asi bylo leknutí, kdyby nás potkal někdo vracející se třeba z hospůdky. Pak jsme došli doprostřed louky ke kamenu a osamělým vzrostlým stromům. Zde nejprve druidové zapálili pochodně poté i obětní oheň. Pak následnoval obřad, podobný tomu odpoledne konanému pro diváky, ale umocněný tmou a stříbrným přísvitem měsíce. Po druidském obřadu přistupovaly jednotlivé keltské kmeny a obětovaly dary země ze své lokality. Nakonec se keltské kmeny obdarovali navzájem, většinou „tekutým medem“.

Pak jsme vyrazli na cestu zpět a když jsme dorazili, Jauvajsové teprve začli hrát. Měli už zpoždění přes hodinu oproti programu a jak mi při příjezdu Kuba řekl, domů se vrátí asi tak ráno v pět a v šest už je budou budit jejich ratolesti. Hodina spánku, to není zrovna lákavá vyhlídka. Možná proto hráli zběsilé jigy a reely ještě o trochu rychleji a zběsileji. Někteří tanečníci tempo nezvládli a padali přes sebe, možná ale za to mohlo Thorovo kladivo (černé pivo s medovinou), kterým se vydatně občerstvovali.

Akce byla pěkně vydařená. Přadatelé to zvládli na jedničku. Ráno kolem 7 hodiny už uklízeli zbytky kelímků před museem. A ještě jednou věcí jsem byl příjemně překvapen. Když jsme balili stan, mezi posledními, tak na tábořišti nezbyl jediný zapomenutý odpadek. Hodně lidí se snaží o návrat k přírodě a to platí i pro kelty, ale málo je už těch, kteří po sobě uklidí. A takoví lidé se sešli na letošním Lughnasadu v Nasavrkách. Proto se sem za rok, když to půjde, rád vrátím.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

2. Sestava druidů před zahájením obřadu
3. Zapálení obřadního ohně
4. Povedlo se
5. Vzývání Lugha na křídlech vran létajícího
6. Slunce
7. Prostý kelt
8. Momentka z keltské vesničky
9.
10. Nákup dřevěné lžičky
11. Ochutnávka kozích sýrů
12. Návštěvníci festivalu
13. Stanové městečko
14. Ospalí keltové ze Slovenska
15. Zámek
16. Místo nočního keltského obřadu
17. Obětiny přijali včelky
18.
19. Marie a Petra
20. Hráz rybníka

Koukněte na autora na akupunktuře.

út 26. prosince 2023

Sraz opět 26.12. 2023 v 9:00 na parkovišti pod Valečovem. Tady je plánek.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Keltové