Zbultran

logo

Beltine 2010 ve skanzenu Řepora

1. Strážní věž u vstupní brány

1. Strážní věž u vstupní brány

Letošní Beltine se konal v Praze. To jsem si nemohl nechat ujít.

Jen mě mrzelo, že ve stejnou dobu končila akce putování bez přestání na Horním hradě. Z 13 lidí na startu došli jen poutník Hroch a Petr Mašín. Tedy došli i další, ale ti nešli celou trasu.

Beltine organizuje každoročně Bratrstvo Keltů. Letos, po dlouhé době se akce opět konala v Praze v skanzenu Řepora. To byla pro nás velká výhoda. Dorazili jsme po šesté a tak jsme stavěli stan za světla. Ležení jsme rozbili za stánkem s keramikou, kterou z Mutějovic přivezli, jako každoročně, naši kamarádi Daniela a Jirka Duchkovi. Pokecali jsme a povečeřeli dva koláče, které upekla Hroší maminka pro francouze, ale oni je nesnědli. Jěště že tak, všem nám přišly vhod. To už začal program polskou skupinou Beltaine. Na návsi Řepory, kde se koncerty odehrávaly, bylo málo místa a tak jsme poslouchali z keltského ležení. A hudba byla akorát tak hlasitá. Když Poláci skončili, zdravili nás „Braťja Slavjania“. To se ale sekli, protože tam byli jen samí „Braťja Keltovja“ :-). Na programu byla i přednáška Dr. Jiřího Waldhausera, známého to archeologa a keltologa. Povyprávěl o nálezech v okolí Řepory, tedy v pražských Stodůlkách. Naši předkové tu vesele baštili ropuchy a pak že jsou Francouzi žabožrouti :-). Program pokračoval dalšími kapelami. Tradiční byla Asonance. No ale to už jsem šel spát, protože únava z předchozích dnů, kdy jsem doprovázel Hrocha dlouho do noci zvítězila nad vůlí.

Po půlnoci mě vzbudila italská středověká heavy metalová kapela Folk Stone. Šel jsem se tedy podívat a musím říci, že je potřeba je vidět. Vizuální stránka je asi stejně důležitá jako ta hudební. Dva napůl svlečení tetovaní borci a jedna oblečená dlouhovlasá dívka tu hráli na skotské válečné dudy, další blondýna hrála na harfu. Zbytek kapely hrál na klasické rockové nástroje. Ti ale nebyli tak vidět, protože nemávali tak zuřivě hlavama, což bylo sice efektní, hlavně u dlouhovlasých děvčat, ale muselo být nepříjemné hrát při tom zároveň třeba na tu harfu. Frontmen kapely se v přestávkách neustále dožadoval piva. V okolí Bergama mají asi jen víno nebo to byla součást image :-).

Druhý den ráno probudil určitě všechny náš skotský dudák Vašek Rout, který zkrátil vous, zhubnul a hodně tím omládnul. Na keltském plácku se odehrávaly ukázky bitvy – video i soubojů jednotlivců. Proběhlo zde experimentální odlití taranisova kola z bronzu ve zde z hlíny vyrobené tavicí pícce. Ukázka proběhla téměř bez diváků, což je pro ně velká škoda. Experimentátoři byli ze sdruženi Keltoi. Podařilo se mi pořídit alespoň několik fotografií, které jsou součástí obrazové přílohy.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

2. Středověký kostelík
3. Pohled na scénu brzy ráno
4. Před branou středověk za ní novověk
5. Na těch kládách se nesmí sedět
6.
7. Krmelec a generátor
8. Rybníček a kadibudky
9. Ovečky
10. Místo hanby (nechali po sobě nepořádek, co?)
11. :-)
12. Nejdřív se to musí ...
13. .. pořádně rozfajrovat
14. Už je to tekuté
15.
16. Nalijeme do formy
17. Tak a teď to musíme ...
18. .. pořádně schladit
19. Bažina s vodou je blízko
20. Tak ukaž!
21. Vpravo je forma
22. Detail pece
23. To si musím doma vyrobit
24. Odlitky v různem stavu opracování
25. Hotové zboží
26. Tak to skusíme ještě jednou s vylepšenou formou
27. Hele, on snad ten Jirka umí :-)
28. Bitvu zahajují lukostřelci
29. Kryjte se, nepřátelské šípy letí! (pokračování bitvy na videu)

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Keltové