Zbultran

logo

Keltský svátek Lughnasad v Nasavrkách 2011

1. Lughnasad 2011 - zuřiví gladiátoři

1. Lughnasad 2011 - zuřiví gladiátoři

Letos jsme na tento komorní festiválek vyrazili už potřetí. Poprvé jsme tu byli v roce 2009. I ročník 2010 se velmi vydařil. A tak jsem se znovu už půl roku předem těšil.

Po zkušenostech s letošním Beltinem, kdy jsme poprvé nespali pod stanem, ale v hotelu, jsem chtěl objednat ubytování i v Nasavrkách. Petra mi ale řekla, že tu jednu noc ve stanu vydrží a tak jme vyrazili se stanem. Jenže ráno byl v Praze opravdu děsný lijavec a já začal přemýšlet o tom, zda to nekonec nevzdáme. Poslal jsem tedy SMS s dotazem na počasí kamarádům keramikům Duchkovým, hlavně proto, abych zjistil zda vůbec dorazili. Daniela mě ujistila, že pršelo, ale už neprší.

Ošetřil jsem železnou sponu a velitelský pseudoantropomorfní mečík proti vodě (korozi) a vyrazili jsme. Pršelo celou cestu, v Nasavrkách o poznání méně. Přesto jsem si mečík nepřipnul k pasu a zachumlal jsem se do dlouhého pláště. Prvními známými, které jsme potkali, byli promrzlí keramici. Nějak podcenili počasí. Půjčili jsme jim mikiny aby vydrželi. Pak jsme si dali kozí zmrzlinu z kozí farmy v Licibořicích a lidé na nás koukali jako na blázny, v té zimě. Loni byla stejná zmrzlina vyprodaná během hodiny.

Pak jsem vyrazil do tábora a cestou jsem viděl gladiátorský souboj – video. V keltském táboře jsem málem nepoznal Buse. Byl o poznání fousatější. Jeden z mladších Keltů mě pozdravil, že si pamatuje můj „římanský“ obličej. Trochu se mě to dotklo, přece já takový Kelt, ale pak jsem si uvědomil, že jsem keltský pseudoantropomorfní mečík kvůli dešti nechal v batohu, takž si za to můžu sám. I tady se připravovala bitva – Keltové proti Římanům. Římanů bylo víc, byli lépe vyzbrojeni (zbroj měli asi tak o 200 let mladší, tedy by se takhle v reálu nikdy nepotkali). A tak ani odhodlání a touha po hrdinských činech Keltům nepomohly a dopadli jak v r. 225 př. n. l. v bitvě u Telamonu – video2.

Blížila se šestá hodina a tak jsme vyrazili kolem hřbitova a tábořiště (bylo tam 6 stanů skutečných odvážlivců) ke kamenému kruhu. Druidová tu konali obřad k uctění boha Lugha za dobrou úrodu. Já vezl z Letňan několik klasů obilí, které jsem pak použil jako zápalnou oběť. Než začli, stihla přijet česká televize (jejich reportáž), že budou natáčet. Lunwer z toho byl značně nervózní. Dopadlo to ale dobře. Příští rok se budeme mít dobře, alespoň my z Letňan :-).

Pak jsme si povídali s Marií a novomanželi Honzou s Terezkou. Plod jejich lásky už hajal v kočárku. Na večerní koncert jsme nešli, byli jsme celí promočení a tak jsme využili Mariino pozvání na horký čaj. Tam jsme se trochu usušili a vyrazili jsme zpět na Prahu.

Skupina Boií získala grant na stavbu archeoskanzenu. Nesmí se samozřejmě stavět na místě bývalého opida, které se nachazí od Nasavrk co by kamenem 3× dohodil. Vzniknout má na druhé straně městečka a v červnu 2012 to má být hotovo. Uvidíme, třeba se příští Lughnasad bude konat tam.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

2. Keramici Daniela s Jirkou už v půjčených mikinách
3. Římané trénují před bitvou
4. Umí i želvu
5. Z boku ještě nejsou kryti
6. Římaně si ssebou nejspíš přivezli pár gladiátorů pro obveselení
7. Tato dáma vyrábí klobouky
8. Tenhle se líbí Jirkovi
9. Římanů je značná převaha
10. Keltové zase značně natěšení
11. Hrrrrrr
12. Prorazíme jejich řady
13. .. nebo padneme jako hrdinové
14. Jenže tenhle přístup se vždycky nevyplatí
15. Zvášť když zbyde poslední kelt
16. Druidi zapalují posvátný obětní oheň
17. Lugh obilí z Letňan přijal
18. Petra
19. Honzík, Terezka, Honzíček a já už v teple
20. Petra s Marií

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Keltové