Tenerife - Pyramidy v Güímaru
Tenerife - Pyramidy v Güímaru
V autopůjčovně jsme letos dostali „volňásek“ do antropologického komplexu v Güímaru, kde v roce 1991 prováděl výzkum pyramid známý antropolog Thor Heyerdahl. Roku 1998 pak bylo toto území o 65 000 m2 zpřístupněno široké veřejnosti jako etnologický park – video.
Podobné pyramidy, jako je těch 6 v Güímaru, se prý nacházeli na celém ostrově Tenerife, ale obyvatelé je rozebrali na stavební materiál. Dlouhou dobu se badatelé domnívali, že se nejedná o pyramidy ale pouhé navršení kamenů, které dávali stranou místní zemědělci při zúrodňování svých políček. Jiní výzkumníci se klonili k názoru, že se jedná o pozůstatky zednářských staveb z 19. století. Thor Heyerdahl věřil, že pyramidy jsou spojeny s předhispánskou kulturou tzv. Guančů a že jsou jakýmsi spojovacím článkem mezi Starým a Novým světem. Architektonická podobnost mezi podobnými stavbami na Sicílii, v Mexiku, Mezopotámii, Polynésií a Peru zdá se tuto teorii podporovat. Navíc mořské proudy od Evropy směrem ke střední Americe (Barbados, Portoriko, Kuba) naznačují, že tudy mohla vést pomyslná spojnice mezi civilizacemi. Sám výzkumník v roce 1970 přeplul za 57 dní na rákosovém člunu Ra2 Atlantický oceán z Maroka na ostrov Barbádos.
Od roku 1994 se tedy Thor Heyerdahl věnoval serii pozorování týkající se konstrukčních detailů pyramid a došel k těmto závěrům:
- Na rozdíl od zemědělských teras tvořených rolníky, jsou pyramidy postavemé z opracovaných lávových kamenů.
- Celková dispozice je tak precizně zpracovaná, že se zdá že byla stavba předem naplánovaná a vyměřená pomocí provazů. Jednotlivé kameny jsou do stavby zasazeny tak, že jejich plochá část je situované vně stavby.
- Tři velké základové kamené bloky jsou opracovány tak, aby tvořily jednotný celek se stavbou.
- Schodiště vede na horní část pyramidy, kde je plošina pokrytá štěrkem. Schody se nachází vždy na západní straně pyramidy, tak aby stoupající hleděl vstříc vycházejícímu slunci.
- Astronomická měření potvrdila, že hlavní komplex staveb je orientován směrem k východu slunce při letním a zimním slunovratu. Z vrcholku jedné stavby dokonce o letním slunovratu můžeme vidět zajímavý jev. Při západu slunce se toto schová za výstupek v bývalém kráteru sopky a znovu se vynoří, takže slunce zapadá vlastně na dvakrát (Lépe vidět na ilustačním obrázku.).
Pod pyramidou č. 1 odkryli v letech 1997–98 američtí a kanárští archeologové v hloubce 8 metrů jeskyni s pozůstatky osídlení po Guančích. Jednalo se o kosti rybí a kozí, jehly, keramické střepy, korálky a kamenou kouli. Stáří organických zbytků bylo datováno radiocarbonovou metodou na období 680 – 1020.
Dle Plinia Staršího byly Kanárské ostrovy neobydlené až do časů Féničanů (cca 600 př.n.l.), nacházely se na nich však ruiny velkých budov. Je tedy možné, že pyramidy pocházejí ještě z dřívější nám neznámé kultury.
Zbultran
Nepřehlédněte
Koukněte na autora na akupunktuře.