Zbultran

logo

Kukulín - záhadný nápis na kameni u Trhových svinů

1. Kámen s nápisem Kukulín (ale čtěte pozpátku)

1. Kámen s nápisem Kukulín (ale čtěte pozpátku)

Nedaleko Trhových svinů se nachází kámen, na kterém má být údajně nápis KUKULII (tedy Kukulín). Kukulín je známý hrdina Irských legend (přepisuje se Cuchulain či Cu Chulainn). Objevuje se v tzv. Ulsterském cyklu, ale je známý i v legendách ve Skotsku a na ostrově Man.

Keltští předkové přišli do Irska dle keltské mytologie ze Španělska (či snad Purtugalska = Porto Galia). Dle některých teorií keltové vznikli někde na území dnešní Malé Asie podle jiných ve Střední Evropě. Ať je to tak nebo tak, je přeci možné, že předloha bájného válečníka, ktarý se v bitvě dostával do extáze, že mu vstávaly vlasy na hlavě a lezly oči z důlků, mohla někdy pobývat i na našem území a na někoho setkání s ním udělalo tak silný dojem, že se pokusil svědectví o tom zaznamenat do kamene.

Když jsem se tedy ocitl v Trhových svinech, vyrazili jsme směrem na Nové Hrady a odbočili doleva na Hrádek. Pokračovali jsme až jsme dojeli Martinskému mlýnu. Pak jsme se vydali vlevo podél rybníka a brzy jsme našli místo označené jako Kamenné jeviště přisuzované Slovanským Doudlebům. Najít kámen s vytesaným nápisem nebylo zase tak těžké, protože z fotografií už jsem ho znal a věděl jsem že slovo KUKULII je vytesané zprava do leva a písmeno K je nahrazeno X a U písmenem V (IILVXVX). Místo samotné je moc hezké, dá se říci tajemné a plné energie. Taťka mi ukázal i jiné kameny, které by mohly s přimhouřením oka nést také zásah lidské ruky.

Chcete-li si někdo udělat hezký výlet, Kamenné jeviště s Kukulínovým kamenem lze jen doporučit. V Martinském mlýně se dá přespat i pojíst a popít a pořádají tu i kulturní akce.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Keltové