Zbultran

logo

Beltine 2017 - Semín pod Troskami

Beltine 2017 - Semín pod Troskami

Beltine 2017 - Semín pod Troskami

Po ukončení činnosti Bratrstva Keltů koncem roku 2015 se nám stýskalo po největším Keltském svátku, Beltine. Ten se konal vždy 30. dubna. Nekeltové ho slaví jako Čarodějnice. Letos jsem přemýšlel, že navštívím Beltine pod Troskami.

Místo konání je s Kelty spojeno. Neví se, zda se jednalo o shromaždiště náboženské (spojené s nějakým kultem) či vojenské nebo tzv. refugium, misto kam se Keltové ubírali v dobách zlých.

Mám chalupu 16 km od Semína a tak jsem přemýšlel jen o poměrně vysokém vstupném – 370,– Kč za lístek. Na konkurenčních místech třeba v Nižboru na zámku se Beltine v sobotu konal za stovku a kapel bylo stejně. Jenže v sobotu pršelo a v neděli se udělalo krásně. Dosázel jsem brambory a ve tři jsem se nechal Petrou odvézt na Semín za kamarádkou Laďkou, která tu byla už od 12:00. Tady je její deníček.

Potkal jsem tu známé Kelty, pokecali jsme, dali si pivo a začala nám být zima. Mezi Pannou a Babou (Trosky) fičel velmi studený vítr a tak všichni uvítali zapálení dvou posvátných hranic pod vedením druida Lunwera, které symbolizovaly konec temné poloviny roku a vstup do světlé a veselejší poloviny. Poté, co jsme prošli mezi ohni a vykonali tak očistný obřad, zanechali jsme problémy v obětních hranicích. Od dalších Keltů jsem se dozvěděl, že v Nasavrkách dokončují Keltskou vesnici a že letos se bude Lughnasad (Keltské dožínky) konat ve vesnici místo obvyklého místa na hradě.

Setkání bylo hezké, jen mi přišlo nějak moc komerční. Kromě lístku se platilo parkování zvlášť a poplatek za stan. Záchodky, včetně takového toho trojpisoáru, byly hned vedle dětského hřiště. Propagace asi malá, protože cestou na akci jsem nenarazil na jediný plakát. Zarazily mě i nápisy u vstupu do restaurace, že „záchody jsou jen pro hosty restaurace“. V restauraci jsem také spatřil model budovaného „opida“. Cestou do auta jsem se pak šel podívat na stavbu. Je to ohromná betonová aréna, zateplená polystyrénem. Obvodové stěny budou zřejmě zamaskovány zašpičatělými kůly. Nevím k čemu bude stavba sloužit a přemýšlím o tom, kdo na ní vydal na tomto místě stavební povolení.

Pár fotek od Laďky je tady.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Keltové