Zbultran

logo

Tuvia Tenenbom: Chyťte Žida! - úryvek 3

Ještě jeden úryvek, který si dovolím věnovat milovnici dokumentárních filmů – Denise.

Když už jsem v Tel Avivu, využívám příležitosti odškrtnout si další položku ze svého seznamu poptávaných informací: namáhám se zjistit, kdo financuje izraelské dokumentární filmy. Nový fond pro kinematografii TV (NFCT) – fond, který obstarává dokumentární filmaře – dnes pořádá akci, tak se tam jdu poohlídnout. Lidi z NFCT spolu s EU přáteli financovali film 5 rozbitých kamer, který popisuje násilí IDF v Bil'inu. Tento film byl nominován na Oskara.

A tohle mi říká člověk, který má financování dokumentů na starosti: „Podle mého odhadu osmdesát procent izraelských politických dokumentárních filmů vzniká v koprodukci s Evropany. A když říkám Evropany, mám na mysli především s Němci; ti v průměru financují čtyřicet procent nákladů na film.“

Už zase Němci.

Oni prostě nepřestanou verbovat Židy, kdykoliv odhodlané ponížit sebe samé. Kdyby totiž němečtí televizní nebo filmoví producenti sami uváděli takové filmy, jaké spoluprodukují v Izraeli, zvedl by se proti nim šílený poprask a byli by – a právem – obviněni z antisemitismu. Jenže tomuto nebezpečí se chytře vyhnuli, protože si našli Židy, ochotné odedřít za ně špinavou práci. Smutné.

Přechod na první příspěvek.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Různé články a povídání