Zbultran

logo

Londýn 2019 - pátek

Londýnský Tower

Londýnský Tower

Dnes jdeme na hrad Tower a máme naplánováno ještě mnoho dalších atrakcí. Londonpass totiž začíná platit prvním použitím, ale den je jen do večera (ne 24 hodin).

Na vstupní bráně načtou naše kódy Londopassu z mobilů a dají nám vstupenky a letáčky s mapou. Prohlídku začínáme Středověkým palácem (Medieval Palace) pod kterým je brána pro zrádce (Traitors Gate), kteří do Toweru vešli, ale nikdy ho živí neopustili. Pokračujeme po hradbách přes expozice v opevňovacích věžích. Ve věži s klenoty stejně tak jako později v Královské klenotnici (Crown Jewels) se nesmí fotit. V poslední věži Royal Beast si prohlédneme expozice darů Koruně s názvem – „Co dát tomu, kdo má všechno“, jak napovídá název, jedná se o exotická zvířata. Po celém hradě jsou sochy těchto zvířat z králičího pletiva (velmi věrné) v místech, kde byla chována. V hradním příkopu byli lvi, pak lední medvěd, který si chodil na dlouhém řetězu zaplavat do Temže, sloni, opice. Na hradbách i uprostřed pevnosti je možno vidět živé havrany (Ravens), kteří dříve klovali oči hlav popravených, které byly napíchlé na kopích a umístěné na bráně. Nyní již jsou havrani krmeni a zastřihují jim křídla (vždy jedno), aby neulítli. Před královskou klenotnicí vartoval strážník (Yeomen Warders):

Po shlédnutí audiovizuální expozice o významu korunovačních klenotů a jich samotných, jsme pokračovali výstavou zbrojí v centrální budově White Tower a dalších. Lépe to bude prohlédnout si fotogalerii.

Samotný Tower nám zabral asi 4 hodiny a tak jsme pokračovali na Tower Bridge. Jenže jsme vylezli na druhé straně mostu a most byl opevněn kvůli teroristům s náklaďáky a nedalo se přejít. Pokračovali jsme na druhou stranu Temže a narazili na parní strojovnu. Zde parní stroje zdvíhaly protizávaží, které pak při spuštění otevíralo most pro vysoké lodě. Pokračovali jsme po druhém břehu proti proudu k HMS Belfast (Her Majesty Ship). Prohlídka zabrala hodně přes hodinu, ale stálo to za to. Pokračujeme k další lodi Golden Hindu na které se plavil Sir Francis Drake. Loď – galeona je to malá, stropy nízké a prohlídka trvala 10 minut.

Pokračovali jsme k Shakespearovu divadlu Globe. U vstupu v 15:45 nás upozornila slečna průvodkyně, že prohlídky jsou obsazeny a že máme přijít v 17:00. Vzali jsme to tedy přes řeku po pěším mostu ke katedrále Sv. Pavla. Před čtvrtou už nás nepustili dovnitř, přestože poslední prohlídka má být v 16:00. V plánu jsme měli ještě vyhlídku z mrakodrapu The Shard. Kačenka tam chtěla jet autobusem a já chtěl ještě stihnout The Globe, když je to jen přes řeku. V Shardu jsou do deseti, tak to nám nezavřou. A tak jsme se rozdělili. My se vrátili ke Globu a tam nám řekli, že všechny prohlídky jsou už pro dnešek vyprodané. Smůla.

Tedy jsme pokračovali podle navigace přes tržnici, kde jsme koupili vynikající chléb od učňů pekařů až ke Střepu (The Shard). Tady jsme šli vyměnit London pass kód z mobilu za vstupenku, ale Petra měla úplně vybitý mobil a ani powerbanka ho nechtěla oživit. Poslal jsem tedy Petru nahoru samotnou a tam se potkala s Ivoškem a Kačenkou. Já o to tolik nestál a navíc mi výšky nedělají dobře. Takže jdeme do naší hospůdy na cider a domů.

Tady jsou fotky.

Tady je odkaz na další den.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček