Zbultran

logo

Londýn 2019 - neděle

Stanice metra Hyde Park

Stanice metra Hyde Park

Dnes máme poslední den Londonpass a tak toho musíme hodně stihnout. Nejdříve si jedeme prohlédnout Mramorový oblouk, který se ukázal jako moc úzký pro královský kočár a musel být přestěhován do rohu Hyde Parku. Jenže metro po několika stanicích zůstává stát ve stanici s otevřenými dveřmi. Vypadá to, že se dál nejede. Většina cestujících nečeká a přestupuje na jinou linku metra. Následujeme je a snažíme se co nejvíce přiblížit k původnímu cíli cesty. Nakonec vystoupíme v spodním rohu Hyde Parku. Máme štěstí, vidíme přijíždět královskou jízdu – video:

To, že nějaká linka metra v Londýně nejezdí, je asi obvyklé. Zjistili jsme to druhý den, kdy v televizi po předpovědi počasí, hlásili i stav linek (jezdí, zpoždění, nejezdí).

Popojeli jsme autobusem ke Kensingtonské zahradě a pak prošli pro auta uzavřenou ulicí, kde sídlí zahraniční ambasády, až ke Kensingtonskému paláci. Tady nás čeká další prohlídka. Z časových důvodů vypouštíme prohlídku Royal Albert Hall a Windsor Castle. Vracíme se k Churchill War Rooms. Bude pršet. Před vchodem do bunkru je docela velká fronta. Nadháněči nám nabízejí její předběhnutí za dvojnásobnou cenu. To odmítáme. Ale fronta není tak hrozná a dostáváme se dovnitř. Je tu prohlídka bunkru a samostatná výstava o Churchilovi. Mají tu jeho kufřík, uniformu, cylindr … (trošku to připomíná kult osobnosti) a tak to jen rychle proběhnem. Mezitím se venku stihlo vypršet a tak když se vracíme na světlo, je po dešti.

Za 10 minut budou 4 a tak vedu výpravu před Household Cavalry Museum, abychom stihli denní inspekci – video.

Já s Petrou jdu ještě dovnitř, museum má jen 4 místnosti, a Ivoš s Kačenkou jdou na kávičku. Pak se potkáme na Trafalgar Square. Ivoš cestou narazil na starou budovu Scotland Yardu a dovede mě tam. Trafalgarské náměstí je zahrazené, plné Bobbyů a veselých lidí v zelených kloboucích v různém stupni opilosti. Je totiž Den svatého Patrika. Před námi Bobbyové zatkli opilého nezletilce a hned mu nasadili pouta. Porušil zákon, tak žádné výmluvy. Je to tak v pořádku. Dovnitř přes policejní kontroly nejdeme, jedem domů. My s Petrou s malou zajížďkou. Navštívili jsme Florin Court, známý spíše jako Whitehaven Mansions, sídlo Hercula Poirota z televizního seriálu s Davidem Suchetem v hlavní roli.

Večer zajdeme do naší oblíbené hospůdky, slaví se přece Sv. Patrik, ale je tu mrtvo. Jen pár mladistvých, kterým asi na Trafalgarském náměstí nenalijí.

Fotky jsou tady.

Přechod na další den.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

út 26. prosince 2023

Sraz opět 26.12. 2023 v 9:00 na parkovišti pod Valečovem. Tady je plánek.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček