Zbultran

logo

Lázně Jáchymov 2021

Jáchymov 2021 - Radium palace

Jáchymov 2021 - Radium palace

Chtěli jsme na týden do Luhačovic, ale všechno bylo v našem termínu obsazené. A tak jsme zkusili lázně Jáchymov. Podpořila to i nabídka voucheru na slevu v hodnotě 4.000,– Kč. Tak jsme se dostali do nejlepšího hotelu Radium palace za cenu 1.500,– Kč za den se snídaní a večeří a lázeňskými procedurami.

Hned první den jsme vyrazili na vycházku ke kostelu Sv. Jáchyma a Sv. Anny, postaveného jako první luteránský kostel v Čechách, po zelené TZ. Bylo to trochu do kopce, ale cestou byl nádherný výhled. U kostela jsme navštívili i bylinkářství Agricola, kde jsme si koupili domácí limonádu. V pátek jsme tu byli na varhaním koncertu. Zvenku jsme si prohlédli radnici, původně dům Jeronýma Šlika a navštívili jsme i Museum v bývalé královské mincovně. Tady byly zajímavé radioaktivní rudy a výrobky s uranem pod UV lampou, které krásně zářily. Dozvěděl jsem se, že se tu v lázních roce 1911 léčil i Karl May, autor Vinetua.

Kousek od mincovny je důl Svornost, (jméno je středověké), odkud se čerpá radonová voda na lázeňské procedůry. Kousek odtud je i Štola č. 1, kterou v padesátých letech hloubili MUKLové (mukl = muž určený k likvidaci) s cílem najít nové ložisko uranu. Uran nenašli a proto mohla být śtola zpřístupněná. Nad štolou je pracovní tábor Svornost, do kterého se chodilo po tzv. Mauthausenských schodech. Nahoře je oplocení s nápisem Prací ke svobodě. On tu byl před tím nacistický (= národněsocialis­tický) zajetecký tábor a tak to komunisti převzali. Nápis jen přeložili, hodil se i jim. Uvnitř je pozůstatek tzv. separace, kam zavírali vzpurné vězně. Začíná tu naučná stezka Jáchymovské peklo. Příroda tu byla nádherná, klid, ticho, mohl by tu být klidně skautský tábor. Ani se člověku nechce věřit jaké peklo si tu lidě dělali. Lidé lidem, člověk člověku.

Pán v pokladně nám poradil cíl dalšího výletu, bývalou osadu Königsmühle, kde dělají landsart. Hledalo se to opravdu špatně, našli jsme to skoro náhodou. Nejdříve jsme našli bývalou vápenku a pak jsme šli podle navigace v mobilu.

Další výlet byl na Boží dar, kam jsme jeli autobusem kvůli parkování. Je tu nově otevřený soukromý pivovar Červený vlk. Pivo bylo dobré, lepší průměr. Nejlepší byla devítka Lehký Střízlík, svěží, příjemně hořká s citronovou příchutí po americkém chmelu. Po pivku jsme si prošli moc hezkou naučnou stezku Božídarské rašeliniště.

Poslední výlet byl přímo od hotelu do Údolí mlýnků (tradice se tu drží už více než 100 let):

Tady jsou všechny fotky z Jáchymova a výletů.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

so 20. dubna 2024

A je to tady. Pokračujeme v tradici. Na Bacín vyrážíme v sobotu 20.4. 2024 vlakem z Prahy hl.n. v 8:45. V Zadní Třebani budeme v 9:22; v 9:33 přestoupíme do vlaku na Liteň, kde budeme 9:43. Následně vyrazíme na 10km okružní trasu přes Bacín a skončíme zase v Litni. Z Litně návrat (16:10, 16:19 / 16:32, 17:09) nebo pozdější (18:10, 18:19 / 18:32, 19:09). více

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Uskutečněné výlety