Keltové - výlet na rekonstrukci keltské vesničky v Prášilech

1. Budovaná vstupní brána klešťovitého typu
Podnikli jsme výlet do Prášil, malé vesničky na šumavč, kdese buduje historická rekonstrukce keltské vesničky s kléšťovou bránou a ukázkami řemesel.
Pro vytvoření této místní pamětihodnosti se rozhodli členové sdružení Keltoi pod vedením Vaška Horáka.
Když jsme do Prášil dorazili, byl jsem se ptát na keltskou osadu či archeoskanzen v informačním centru. Tam nám to místní občan vysvětlil, ale přidal k tomu i poznámku, že jim to nějak moc trvá.
Dorazili jsme na místo a hned jsme uviděli Vaška. Měli jsme stěstí, vyrazili jsme totiž na základě momentálního hnutí mysli. Byli jsme totiž na Škole staré hudby v Prachaticích a já si řekl, že Prášily nejsou od Prachatic zase až tak daleko, poslal jsem tedy Vaškovi SMS, zda tam někdo bude a byl, dokonce Vašek s dcerou a brigádníky. Naložil jsem tedy do auta i Moniku a její sestru Markétu a vyrazili jsme.
Vašek nám přiřadil průvodce Lukáše, studenta archeologie a odborníka a hlavně milovníka keltů. Vyprávěl zanícenč a my poslouchali a ptali se a diskutovali. Já byl nadšen z kléšťové brány, podle té se pozná, že opidum je keltské a ne slovanské či jiné. Na mnoha opidech jsme viděli zbytky brány, ale moc k poznání nebylo. Budovaná brána je podle zadní brány z Nevčzic a uprostřed je mohutný kůl, získaný díky včtrné smršti Kyril, který mohutný smrk vyvrátil. O ten kůl se bude opírat brána, naprosto nevyvratitelná. Však také Lukáš na kůl láskyplně hleděl a polácával ho. Byla to asi hrozná fuška ho usadit.Až bude brána hotová, bude to naprostý unikát.
Poté, co nám Lukáš vysvětlil do podrobností konstrukci valu včetně kamenné lícové strany a dřevčných roštů, nám ukázal i nádherný roubený srub, kde v zimě prováděl experimenty s přežitím a měřením teplot. Postup jeho stavby naleznete zde. Lukáš nás dokonce na naše naléhání pustil i dovnitř, kam prý „normální“ návstěvníci nesmí. Tak jsme byli jednou za VIP :-). Na závěr jsme vešli do rekonstruované stavby panského domu či svatyně podle nálezu z Mšeckých Žehrovic a zde jsme diskutovali o určení tohoto domu, pozůstatků kterých se u nás našlo jen 4 ks a také o výrobě železa, oceli a jiných věcech, až z toho začala Rora zívat.
Včtšinu prací hodlají nadšenci z Keltoi dokončit do 14 dnů, aby zde mohli slavit svátek Lughnasad. Držíme jim palce, ať se to podaří a všem doporučujeme návstěvu. Škoda, že to je z Prahy tak daleko.
Zbultran
Nepřehlédněte
Koukněte na autora na akupunktuře.
Chystá se
so 19. dubna 2025
Výlet na Levý Hradec
Sraz bude na nádraží Holešovice 19.4. 2025 v 9:00. Vlak pak jede v 9:16 do zastávky Roztoky-Žalov (9:30) potom nahoru na Přemyslovské hradiště Levý Hradec. Možná nám o tom Hroch něco povypráví. A pak pěšky na nádraží do Rostok. Podle sil to můžeme vzít přes údolí Tichého potoka, popř. se stavit v naší oblíbené hospůdce U zvířátek (jestli ještě funguje). V Rostokách je pivovar Perron. Z nádraží spět na Holešovice to jede 2× do hodiny. Tady je odkaz na mapku. více