Kelfalinia 2007 - mykénská hrobka nedaleko Tzanata
1. Mykénská hrobka nedaleko vesnice Tzanata
Nedaleko vesnice Tzanata (směrem na Poros je vlevo polní cesta) se nachází nejzachovalejší a největší mykénská hrobka v západní části Řecka.
Hrobka má průměr 6.8 metru a byla objevena archeologem L.Kolonasem v roce 1992. Mezi archeologickými nálezy zde byly pečeti, keramika, zlaté šperky a bronzové nástroje. Podle některých teorií zde bylo velmi silné mykénské mocenské centrum, které je stotožňováno s Homérovou Ithakou. Je tedy možné, že v této hrobce ležel i sám Odyseus.
Hrobka je datována do doby 1400 – 1350 př.n.l. a je postavena na místě ještě starší hrobky. V hrobce se nacházelo mnoho pohřbů v samostatných jámách, výklencích a velké hliněné rakvi (zřejmě pohřeb vládce). Všechny pohřby byly bohužel vykradeny vylupovači hrobů asi kolem roku 1200 př.n.l. V pozdější době byla hrobka využívana k uctívacím rituálům hrdinů.
Prostě musí se to vidět. Byla tam velmi příjemná průvodkyně (hlídačka), zřejmě studentka na letní brigádě, která nám dala tistěné materiály včetně popisu tříhodinové naučné vycházky, na kterou se mnou všichni odmítli jít po zkušenostech s výstupem na nejvyšší místní horu. Vstup byl volný. Řekové jsou asi rádi, když se někdo o dějiny vůbec zajímá. Škoda, že to tak není u nás. Vzpomenu si jen na zasypanou keltskou akropoli na Závisti a jímá mne smutek. Proč se někde najdou peníze na zastřešení, ostrahu a ještě je vstup zdarma? U nás by byli turisté ochotni platit, ale nejde to. Je to otázka priorit neb Řekové na tom jistě nejsou o tolik lépe než my. :-(
Zbultran
Nepřehlédněte
Koukněte na autora na akupunktuře.