Anna Bauerová představila novou knihu
Chyť vlka za uši
Na pravidelných setkáních Bratrstva Keltů v prostorách Unijazzu představila známá historička a spisovatelka Anna Bauerová svou nejnovější knihu – Chyť vlka za uši, která vypráví o prvním markomansko-bójském panovníkovi známého nám jménem. Je jím Marobod, který dosáhl nejvyššího vzdělání v Římě na Palatinské škole.
Na setkání jsme se s dědou Prokopem i poutníkem Hrochem moc těšili, ale nakonec jsem tam vyrazil sám, Prokop je po operaci a Hroch se plně věnuje kampani do senátních voleb.
Anička (paní doktorka Bauerová) nám vyprávěla, jak přišla na název knihy. Když na vás náhodou zaútočí vlk, musíte ho bez váhání chytit za uši a ty mu silně zkroutit. Tím odvrátíte útok, protože je to pro něj velmi bolestivé a je tak ochromen, že není schopen ničeho jiného než se odplazit. Vlk měl po tomto zásahu rozostřené vidění, byl dezorientován – měl vlčí mlhu. Podstatou sebeobraného útoku je tedy pohotová bezprostřední a rychlá reakce a ta byla mezi kelty a germány velmi ctěna. Marobod je někdy považován za germánského vládce. To ale není až tak jasné. Mohlo to být tak napůl (keltské a germánské kmeny se vzájemně mísily). Ostatně římské imperium bylo ohraničeno Rýnem a Dunajem a veškeré území na druhé straně Limes Romanus označovali římané za Germanii.
Tady je trošku jiné pojetí vlčí mlhy v podání Ovčí babičky:
Dále paní doktorka Bauerová vyprávěla o historických postavách, které v románu vystupují. Nevěděl jsem, že až Julius Caesar, nařídil, že rok bude začínat lednem. Před tím byl prvním měsícem v kalendáři březen a pozůstatky toho jsou v názvech měsíců september (7. měsíc) a december (měsíc desátý). Augustus byl první císař, který pochopil, že další rozšiřování ŕímské říše povede k jejímu zániku a proto prosazoval po dobu své téměř padesátileté vlády mír, zvaným Augustův. Tiberius byl hezký vysportovaný chlap a k dokonalosti mu chyběly jen trochu delší nohy. Probrali jsme i významné římské dámy, z nichž některým se prý v historických románech křivdí. Livia, Augustova manželka, prý nebyla taková zlá jak to popsal ve svém románě Já Claudius a Claudius Bůh Robert Graves. První Claudiova manželka – etruská princesna Urgulália – vůbec nebyla ošklivá a přivedla Claudia na myšlenku sepsat dějiny etrusků. Další jehu manželku Messalinu označila paní doktorka decentně za poněkud veselejší.
Na knížku už se velmi těším, stejně tak jako na volné pokračování, které vyjde příští rok.
Zbultran
Nepřehlédněte
Koukněte na autora na akupunktuře.