Zbultran

logo

Skopelos, Sedoukia, tzv. pirátské hroby

Skopelos, Sedoukia, pirátské hroby

Skopelos, Sedoukia, pirátské hroby

Loni jsem se nedostal do Sedoukie, abych si prohlédl tzv. pirátské hroby. Místní nízkonákladová cestovka tam letos (2016) pořádala v podvečer výlet za 10 Euro, ale chtěl jsem tam být sám a nechtěl jsem, aby mě někdo honil a mohl jsem si to místo prohlédnout v klidu.

Když jsme si naplánovali výlet na pláž Milia, našel jsem si první ranní autobus v 6:50 a vyrazil jsem napřed. Nebylo takové vedro jako v deset, to jel další autobus. Šel jsem nejdříve kamenitou cestou, pak asfaltkou pořád do kopce. Pak jsem prošel kolem malého kostelíku v takovém sedle a silnice začala klesat. Na dalším rozcestí byla odbočka opět na prašnou cestu do kopce, kde už byla Sedoukia vyznačená. Musel jsem ještě minout jakousi štěrkovnu či betonárku a z cesty opět odbočila dobře značená pěšinka. Vedla do mírného kopce a bylo na ní spousta rozbitých žabek (druh plážové obuvi). Zřejmě se sem vydávají lidé v špatné obuvi. Dorazil jsem na vrchol a tedy jsem začal na planině hledat hroby. Nebyl jsem úspěšný a tak jsem se vrátil na červenými puntíky a šipkami značenou cestu a pokračoval mírně z kopce. Dobře jsem udělal, protože mě stezka dovedla až na plošinku s výhledem do kraje se stromkem a hroby.

Jedná se o 3 dokončené hroby včetně masivních monolytických kamenných vík a jeden nedokončený hrob, který někdo začal tesat do skály, ale nedokončil (má tak 5 – 10 cm). Místo je to nádherné, s krásným výhledem na Alonissos, Evoii, Skiathos a Pilio. Při mimořádně dobrých podmínkách prý je možno spatřit i Chalkidiki a Olymp.

Sedoukia, pirátské hroby – video

Podle legendy se jedná o hroby padlých pirátů legendárního kapitána Barbarossy (středověk), kteří padli při pokusu dobýt a vyplundrovat ostrov. V hrobech mělo být kromě těl i 12 truhel plných zlata, které měli duše těch pirátů hlídat. Hroby budou nejspíše mnohem starší, ale nepodařilo se mi nikde zjistit z kterého jsou období. Možná jsou z eneolitu ale možná jsou mladší z Římského či ranně křesťanského období.

Díky tomu, že jsem vyrazil včas jsem tu byl sám a měl jsem trochu času, jsem zde pochovaným obětoval řecký horský čaj, a zazpíval jejich duším pár manter, kterými jsem je snad nasměroval za světlem.

Po návratu dolů na Milii jsem se shledal se zbytkem výpravy a užil si slunečník a lehátko zdarma a jahodový koktejl. Výlet na pirátské hroby zabere tak půlden, dvě hodiny tam, něco na místě a 2 hodiny zpátky (i s reservou).

Tady je odkaz na fotky. Bohužel už nejde vkládat presentace jako dřív i s popisy a tak jsem popisky dal jako komentář k jednotlivým fotkám.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček