Zbultran

logo

Skopelos 2018, aneb jet ještě někdy znovu?

Skopelos, pohled na kostelík Ekklisia Agios Ioannis z trajektu

Skopelos, pohled na kostelík Ekklisia Agios Ioannis z trajektu

Na ostrově Skopelos jsme už byli 2×. V roce 2015 a o rok později v roce 2016. Naskýtá se tedy logicky otázka, proč jezdit pořád na stejné místo? Pokusím se shrnout důvody pro i proti.

Důvody PRO:

 1. Ostrov je málo dotčen turistickým ruchem. Řecká vláda nabízela ostrovanům, že jim pořídí na ostrově letiště. To by přilákalo turisty, ale změnilo styl života. Obyvalelé Skopelu se rozhodli proti postavení letiště a zároveň pro zachránění mnoha stromů, které by padly stavbě za oběť. Kdo chce ostrov navštívit, musí letět na vedlejší Skiatos a pak přejet trajektem. Je to méně pohodlné a vnáší to do cestování i určitou zvýšenou nejistotu. Při odjezdu stávkovali zaměstnanci trajektů. Před rozpočtovými škrty brali průměrně 2.000 euro měsíčně, nyní 700 eur. Ale cestovka vše zvládla a zařídila soukromou loď, možná dokonce pohodlnější.
 2. Na ostrově je hezká velká nudistická pláž, doporučená cpt. Barefootem. Pláž je ve Stafilu a musí se na ní jít asi 10 minut pěšky. Pro pohodlné nudisty jsou na části pláže dokonce zpoplatněné slunečníky s lehátky. Na pláž jezdívá každý rok přes prázdniny norký pár, přičemž paní je velmi vyspělá a s organizačním talentem, takže občas vyhazuje „textiláky“ a provádí „nude polizai“. Na konci pláže jsou dvě místa s prameny pitné vody, jen jí letos bylo méně než před 2 lety. Snad je to jen suchem. Doufejme, že ta pláž ještě nějakou dobu vydrží.
 3. Na ostrové známe dvě vynikající stravovací a občerstvovací místa. Obě jsou v hlavním městě. Je to na FB vyhlášený bar s vyhlídkou Thalassa a pak řecká pizzerie Pizza Platia. V baru Thalassa mají vynikající míchané nápoje a domácí řecký salát a jogurt s medem. V Pizza Platia jsme si dávali salát a velkou pizzu na půl (nejlepší podle mne je Vilage pizza). Mrkněta na konci článku na fotky. Také už vím, kde dobře nakoupit a je to v pěší dochozí vzdálenosti.
 4. Ostrov je známý tím, že se tu točil film Mamma Mia. Tady je odkaz na známé filmové lokace. Máte-li film rádi, je třeba navštívit kostelík Agios Ioannis Prodromos, pláž Kastani, samozřejme Tři borovice a pak již zmiňovaný bar Thalassa, kde se jeden z filmových tatínků Pierce Brosnan připravoval na zpěv popíjením alkoholických nápojů. Zlé jazyky tvrdí, že to stejně moc nepomohlo.
 5. Každým další pobytem se člověk dozví něco nového. Ostrov se dříve jmenoval Peparetos podle syna Dionýsova. Vesnice, kde bydlíváme se jmenuje Stafilos podle dalšího syna Dionýsova a byl to první přirozený přístav na ostrově. Stafilis zde asi i umřel a na výběžku do moře měl svůj hrob s mečem se zlatou rukojetí. Ten můžete vidět v Athénském museu nebo tady (na odkazu si klikněte na malý obrázek pod tím větším pomršeným a on se zvětší). Dozvěděli jsme se i to, že na ostrůvku Dasia si ostrované za 2. světové války schovali před němci cennosti a jako první se tam po ní vypravil jeden občan Skopelu se svým bratrem. Kam se cennosti poděly a kdo zabil bratra nevěděl. Každopádně se z jeho rodiny stala ta nejbohatší na ostrově.
 6. Na ostrové jezdí autobusy pravidelně, docela levně a poměrně často.Autopůjčovny mají kartelové dohody a tak půjčují min. za 55 euro na den a když chcete auto jen na jeden den, což vzhledem k velikosti ostrova bohatě stačí, řeknou, že ho nemají. Kam autobus nejezdí, tak to je kostelík z Mamma Mia – Ekklisia Agios Ioannis. Tam se dá jet s cestovkou nebo v kombinaci autobus a pěšky (cesta tam od autobusu trvá hodinu 20 min, zpět trochu déle). Na pirátské hroby to jde v kombinaci autobus a pěšky. My šli takhle.
 7. Teď už víme, kde je na Skopelu lisovna extravergine olivového oleje!
 8. Jsem zvědavý, zda les u mysu Amarandos, kde se točila scéna u Tří borovic a který letos (2018) shořel, se vzpamatuje a obrazí. Já tam šel takhle.

Důvody PROTI:

 1. Na ostrově není letiště a cestování je tedy méně pohodlné.
 2. Na pláži se nachází docela dost vos, které na ostrov importovali jako ochranu lesa před housenkami. Vosy jsou masožravé a nejdou po ovoci. Přesto jsem dostal 2 žihadla, do rtu a mezi půlky. Po druhém žihadle mi natekl pytlík a musel jsem 2 dny chodit jako cowboy.
 3. Když vám nestačí autobus a potřebujete si půjčit auto, je předražené.
 4. Občas tu prší (ale dá se to vydržet)

Nezapomeňte na fotky.

Zbultran

poslat zpětnou vazbu k článku

Koukněte na autora na akupunktuře.

© Zbultran | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Zbultranův deníček